Strasser triumfoval v nočnom slalome v Schladmingu

25.01.2024 Celý región

Schladming 24. januára (TASR) - Nemecký lyžiar Linus Strasser zvíťazil v prestížnom nočnom slalome Svetového pohára v Schladmingu. V rakúskom stredisku triumfoval s náskokom 28 stotín sekundy pred Nórom Timom Hauganom, tretí skončil Francúz Clement Noel (+1,02).

Tridsaťjedenročný Strasser vyhral druhý slalom za sebou, keď sa pred tromi dňami tešil aj v Kitzbüheli. V priebežnom poradí disciplíny znížil stratu na lídra Manuela Fellera na rozdiel 132 bodov. Domáci favorit obsadil v stredu až piate miesto (+1,14). Celkovo si Strasser pripísal piaty triumf v SP, z toho štvrtý v slalome. Spomedzi jeho krajanov slávili viac víťazstiev v seriáli iba Felix Neureuther (13), Markus Wasmeier (9) a Armin Bittner (7), rovnako päť prvenstiev zaznamenal Thomas Dressen.

"Najprv Kitzbühel, teraz Schladming - je to neuveriteľné. Ako som povedal už v nedeľu, toto sú momenty, na ktoré budem spomínať do konca života. Nikto mi to už nevezme. Chcem si to teraz naplno vychutnať," povedal podľa agentúry DPA Strasser, ktorý dosiahol 12. pódiové umiestnenie v individuálnej súťaži.

V porovnaní s utorkovým obrovským slalomom sa podmienky na zjazdovke Planai v stredu zmenili. Ľadový podklad začal vplyvom relatívne vysokej teploty (+7°C) mäknúť, k tomu sa pridal nepríjemný dážď. Strasser sa pred 22.500 divákmi najlepšie vyrovnal s náročnými podmienkami. V 1. kole predviedol agresívnu a zároveň čistú jazdu a ujal sa vedenia s náskokom jednej desatiny Hauganom a o 0,36 sekundy pred Noelom.

V 2. kole sa dážď zjemnil, podložka držala a trať sa príliš nekazila, čo sľubovalo napínavý finiš. Výrazný posun zaznamenal Švajčiar Marc Rochat, ktorý sa z priebežnej desiatej pozície vyšvihol až na konečnú štvrtú priečku. Od pódia ho delilo len šesť stotín. Poradie na prvých troch miestach sa nakoniec nezmenilo, Strasser si umnou jazdou vedenie postrážil. V 2. kole síce zajazdil až siedmy najlepší čas, ale na triumf mu to stačilo. Po víťazstve na Ganslernhangu tak ovládol ďalšiu slalomovú klasiku. Na Planai zvíťazil druhýkrát, tešil sa aj v roku 2022. "Mám rád náročné podmienky. Keď som v minulosti hrával futbal, tiež mi vyhovovalo, keď bol blatistý terén. Už od štartu sa mi išlo dobre, mal som plán, ako budem jazdiť a toho som sa držal," dodal nemecký reprezentant. Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

výsledky slalomu SP v Schladmingu:

1. Linus Strasser (Nem.) 1:45,20 min., 2. Timon Haugan (Nór.) +0,28 s, 3. Clement Noel (Fr.) +1,02, 4. Marc Rochat (Švaj.) +1,08, 5. Manuel Feller (Rak.) +1,14, 6. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,15, 7. Kristoffer Jakobsen (Švéd.) +1,29, 8. Daniel Yule (Švaj.) +1,32, 9. Tommaso Sala (Tal.) +1,78, 10. Fabio Gstrein (Rak.) +1,79